Volt i Ampera „Samochodem Roku 2012”

Volt i Ampera „Samochodem Roku 2012”

 

Genewa. Chevrolet Volt i Opel Ampera otrzymały dziś tytuł „Samochodu Roku 2012”

(Car of the Year). Ta prestiżowa nagroda przyznana przez jury, w którego skład wchodzi 59 dziennikarzy motoryzacyjnych z 23 europejskich krajów, jest potwierdzeniem długoterminowego zaangażowania koncernu General Motors w rozwój innowacyjnych technologii. Opel Ampera i Chevrolet Volt byli niekwestionowanymi zwycięzcami z 330 punktami. Kolejne miejsca zajęli: VW Up (281 punktów) i Ford Focus (256 punktów).

 

Po raz pierwszy w historii nagrody COTY, ostatecznego wyboru zwycięzcy dokonano podczas Salonu Samochodowego w Genewie. Karl-Friedrich Stracke, dyrektor zarządzający Opel/Vauxhall oraz Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe wspólnie odebrali nagrodę z rąk Hakana Matsona, przewodniczącego jury COTY.

Modele Ampera i Volt wspólnie zwyciężyły w ostatniej fazie konkursu, w której rywalizowało siedmiu kandydatów. W sumie w zmaganiach o tytuł „Samochodu Roku 2012” wzięło udział 35 nowości na rynku motoryzacyjnym. Kryteria wyboru stosowane przez jurorów zostały ustalone w oparciu o takie atrybuty, jak stylistyka, komfort, osiągi, innowacyjne technologie oraz wydajność – we wszystkich tych kategoriach wyróżniały się modele Ampera i Volt.

„Jesteśmy dumni z tego wyjątkowego wyróżnienia przyznanego przez jury składające się ze znakomitych europejskich dziennikarzy motoryzacyjnych”, powiedziała Susan Docherty, prezes i dyrektor zarządzająca Chevrolet Europe. „Udowodniliśmy, że samochody elektryczne dają dużą przyjemność z jazdy, są niezawodne i doskonale dopasowane do stylu życia nowoczesnego użytkownika”.

„Cieszymy się, że nasz rewolucyjny samochód elektryczny zwyciężył w starciu z tak silnymi konkurentami. Jesteśmy dumni z tej nagrody”, powiedział Karl-Friedrich Stracke, dyrektor zarządzający Opel/Vauxhall. „To wyróżnienie zachęca nas do prowadzenia dalszych, pionierskich prac w dziedzinie elektrycznej mobilności”.

Modele Volt i Ampera otrzymały wiele międzynarodowych nagród, łącznie z tytułami „Najbardziej Ekologicznego Samochodu Roku 2011” (World Green Car of the Year 2011) oraz „Północnoamerykańskiego Samochodu Roku 2011” (North American Car of the Year 2011). Z kolei w Europie samochody wyróżniono za wysoki poziom bezpieczeństwa, przyznając im m.in. maksymalną ocenę pięciu gwiazdek w testach Euro NCAP.

Opel Ampera i Chevrolet Volt to pierwsze auta elektryczne na rynku o rozszerzonym zasięgu. Źródłem zasilania silnika elektrycznego o mocy 111 kW/150 KM jest akumulator litowo-jonowy o pojemności 16 kWh. W zależności od stylu jazdy i warunków drogowych, samochody mogą przejechać od 40 do 80 kilometrów w elektrycznym, bezemisyjnym trybie jazdy. Koła aut są zawsze napędzane energią elektryczną. W rozszerzonym trybie jazdy, aktywowanym zaraz po osiągnięciu minimalnego poziomu naładowania akumulatora, uruchamia się silnik spalinowy, który napędza generator, zasilający elektryczną jednostkę napędową. W tym trybie zasięg pojazdów wzrasta do 500 kilometrów.

Źródło: GM Media Polska

{loadposition NC}