OPEL – Przegląd modeli Cabrio

Wiosna, lato, wiatr we włosach.. a może by tak Cabrio?

Palmy Takie pytanie zadaje sobie co najmniej raz w roku każdy kierowca. Pomału dni stają się coraz dłuższe, na niebie pojawia się więcej słońca.. krok po kroku zbliża się okres wakacyjny czyli upragniony urlop. Zapewne każdemu z nas przeszła przez myśl chęć zakupu samochodu w wersji cabrio, choć pewnie szybko została ona zweryfikowane przez życiowe realia takie jak praktyczność, finansowe możliwości itp. itp. Niemniej jednak pomimo tych „przeciwności” w Polsce można zaobserwować wzrostowy trend popularności samochodów w wersji cabrio. Wpływ na to może mieć wiele czynników takich jak: stopniowe ale jednak zauważalne ocieplanie się klimatu w Polsce (ostatnimi czasy lata bywają naprawdę ciepłe ~25 – 30C), wzrost zamożności obywateli (takie samochody stają się drugimi lub trzecimi samochodami w rodzinie wykorzystywanymi tylko w weekendy) oraz szeroka dostępność samochodów używanych w bardzo atrakcyjnych cenach – szczególnie modeli OPLA..

Postanowiliśmy zrobić krótki przegląd kabrioletów marki OPEL, które w różnych wersjach dostępne są na polskim rynku. Bardzo ciekawym i w ostatnich latach popularnym wśród nowych samochodów rozwiązaniem jest składany, metalowy dach. Pozwala to połączyć zalety samochodu coupe z kabrioletem oraz jest bardziej praktyczniejsze w naszym zmiennym klimacie. Samochody OPLA wyposażone w taki właśnie dach noszą nazwę TwinTop.

W aktualnej ofercie OPLA znajduje się kilka modeli dzięki którym możemy podczas jazdy podziwiać bez ograniczeń otaczające nas widoki, poczuć wiatr we włosach i cieszyć się „prawdziwą” wolnością. W zależności od zasobów naszego portfela możemy wybierać między, Oplem Tigrą TwinTop, Oplem Astra TwinTop, Oplem GT. Oprócz tego jeżeli nie mamy wystarczająco dużo środków możemy rozejrzeć się za używanymi kabrioletami takimi jak Opel Astra Cabrio I lub Opel Astra II Cabrio.

Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym modelom kabrioletów:

 


1. OPEL ASTRA I Cabrio

Opel Astra I Cabrio

Opel Astra I Cabrio

Opel Astra I Cabrio

Należy do najtańszych propozycji na naszym rynku. Ze względu na duży import samochodów używanych z zagranicy.. na giełdach samochodowych można spotkać wiele modeli w różnym stanie technicznym i szerokim wyposażeniem standardowym.

Opel Astra I Cabrio jest godną propozycją dla osób chcących posiadać kabriolet za stosunkowo niewygórowaną cenę. Sprawną niestety około 15 – letnią Astrę I w wersji Cabrio można nabyć już za cenę ok. 6 tyś. złotych. Pod maską znajdziemy m.in. popularne silniki o pojemności 1.6L a także większe o pojemności 2.0.

Zaletą tego modelu jest duża liczba dostępnych na polskim rynku części zarówno oryginalnych jak i zamienników – wspólnych z popularnym u nas modelem Astra I do niedawna produkowanym w Gliwickiej fabryce OPLA.

 


 

2. OPEL ASTRA II Cabrio


Opel Astra II Cabrio

Opel Astra II Cabrio

Opel Astra II Cabrio

Prawdziwy kabriolet z miękkim dachem będący jedną z odmian bardzo popularnego i nadal produkowanego w Polsce modelu Opel Astra II. Bogate wyposażenie oraz możliwość wyboru różnych wersji silnikowych czynią ten szczególnie atrykcyjną ofertą.

Topowa wersja Astry II Cabrio została wyposażona silnik o pojemności 2.2 litra i mocy 147 KM. Jednostka ta pozwala rozpędzić auto do prędkości 216 km/h. Dostępne są również słabsze odmiany silnika ecotec o pojemności 1.8L i 1.6L o mocy odpowiednio 125 KM i 100 KM.

Astra II Cabrio cechuje się również bardzo dużą pojemnością bagażnika (odnosząc się oczywiście do klasy kabrioletów) gdzie pojemność ta wynosi 330 litrów, co pozwala na swobodne spakowanie zakupów lub bagaży na niedługi weekendowy wypad za miasto. Otworzenie lub zamknięcie materiałowego dachu zajmuje niecałe 30 sekund.

Za najtańszy egzemplarz Opla Astry II w wersji cabrio trzeba zapłacić ok 20 tyś złotych


 

3. OPEL ASTRA III TwinTop Coupe – Cabrio


Opel Astra II Cabrio

Opel Astra II Cabrio

Opel Astra II Cabrio

Opel Astra III TwinTop jest najnowszym (poza modelem GT2 wprowadzonym do sprzedaży w 2007 roku ) kabrioletem dostępnym dla klientów w salonach OPLA. Model ten został wyposażonych w składany metalowy dach, zwiększający funkcjonalność samochodu w warunkach pogodowych niesprzyjających jeździe z otwartym dachem.

Coupe – cabrio bazujące na modelu Opel Astra III cechuje się bardzo atrakcyjnym wyglądem, samochód może być wyposażone w cztery silniki w zależności od potrzeb kupującego. Trzy benzynowe o pojemności odpowiednio 1.6 (115KM), 1.8 (140) i 2.0T (200KM)i jeden diesla o pojemności 1.9L (150KM). Ceny nowej Astry TwinTop zaczynają się w salonach od 90 tyś. złotych.

Niewątpliwie zaletą wszystkich kabrioletów bazujących na modelach Opel Astra jest możliwość podróżowania w komfortowych warunkach czterech osób, co pozwala na weekendowe wypady w gronie znajomych i przyjaciół.


 


 

4. OPEL Tigra II TwinTop


Opel Tigra II Cabrio

Opel Tigra II Cabrio

Opel Tigra II Cabrio

Opel Tigra TwinTop jest jednym z najmniejszych kabrioletów dostępnych na rynku. Cechuje się dynamicznym i młodzieżowym designem. Podróżować nim mogą dwie osoby, a składanych metalowy dach pozwala użytkować samochód przez cały rok. Od niedawna Tigra dostępna jest także z tradycyjnym brezentowym dachem. Wersja ta nosi nazwę „Illusion”.

Pod maską Tigry występować mogą być dwa silniki benzynowe o pojemności odpowiednio 1.4 litra (90KM) oraz 1.8 litra (125KM). Za nową Tigrę w wersji podstawowej na naszym rynku musimy zapłacić 71 tyś. złotych.

Bagażnik tego dwu osobowego kabrioletu przy zamkniętym dachu wynosi aż 440 litrów oraz dodatkowo 70 litów za siedzeniami co łącznie daje ponad 500 litrów przestrzeni bagażowej, po złożeniu dachu pojemność ta zmniejsza się do 250 litrów. 

5. OPEL Speedster


Opel Speedster

Opel Speedster

Opel Speedster

Opel Speedster to jeden z najbardziej „niesamowitych” samochodów – kabriolet – roadster, produkowanych przez OPLA. Prosty aż do „bólu”, nie zawierający żadnych zbędnych udogodnień – pozbawiony nawet takich podstawowych systemów bezpieczeństwa jak – poduszki powietrzne! Speedster swoją budową, bardzo korzystną proporcjonalnością masy do mocy oraz sportowym twardym zawieszeniem, daje kierowcy poczucie prawdziwej wolności, wypływającej ze znakomitych własności jezdnych tego niewielkiego roadstera.

Opel Speedster, którego masa wynosi ok. 850 kg dostępny był w dwóch wersjach silnikowych. W początkowym okresie produkcji, czyli od roku 2001 oferowany był z jednostką o pojemności 2.2L (147KM), co pozwalało osiągnąć maksymalną prędkość 220 km/h, a przyspieszyć od 0-100km/h w zaledwie 6 sekund.

Na wiosnę 2003 roku, Opel wprowadził nową ekstremalną wersję Speedster Turbo wyposażoną w turbo-doładowany silnik 2.0 litra (200KM). Prędkość maksymalna wzrosła do 243 km/h, a przyspieszenie od 0 do 100 km/h zmalało do 4.9 sekundy!


 

6. OPEL GT


Opel GT

Opel GT

Opel GT to najnowsze dziecko OPLA. Jest to klasyczny dwu – osobowy roadster o dynamicznej sylwetce i silniku o mocy 264KM. Dostępny jest na rynku od niespełnia roku oferując bogatą listę wyposażnia podnoszącego bezpieczeństwo i komfort podróżowania.

Opel GT wyposażony został w turbodoładowany silnik o pojemności 2.0 litra dysponujący mocą aż 264 KM. Pozwala to osiągniąć temu niewielkiemu roadsterowi prędkość 229 km/h, a samo przyspieszenie od 0 do 100 km/h zajmuje 5.9 sekundy.

 

 

 

Jak widzimy chcąc skorzystać z przyjemności jazdy samochodem bez dachu mamy spory wybór i wszystko zależy w głównej mierze od zasobności naszego portfela. Niewątpliwie ciekawym modelem (przede wszystkim cenowo) jest również Opel Kadett Cabrio o którym tutaj nie wspominaliśmy, jednak znaleźć egzemplarz w dobrym stanie technicznym jest coraz trudniej. Na zakończenie pozostaje nam tylko życzyć dużo wiatru we włosach i niesamowitych wrażeń… 🙂

{loadposition NC}