Nowy samochód – podpowiadamy jak go zdobyć!

Stare auto ciągle się psuje, a mechanik z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego odmawia wykonania kolejnej naprawy? A może po prostu należy wymienić nie tak znowu stare auto na nowszy model? Tak czy inaczej decyzja o wymianie samochodu na inny została już podjęta. Ale poza oczywistymi informacjami które należy zebrać na jego temat: bezawaryjności, osiągów silnika i bezpieczeństwa jazdy, pojawia się dylemat czy wziąć kredyt na samochód czy też lepszą opcją byłby leasing samochodu?

Co nagle…

Nie należy jednak się spieszyć z podejmowaniem tak poważnych decyzji finansowych, jak zakup samochodu. To poważna inwestycja i wydatek nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nie każdego stać na wyłożenie tak dużej sumy od ręki. Zarówno z punktu widzenia osoby prywatnej, jak i firmy, zakup auta za gotówkę oznacza jednorazowy odpływ dużej kwoty z konta, którą można przecież przeznaczyć na inne cele, takie jak remont mieszkania lub inwestycje w firmie.

Samochód na kredyt

Bogata oferta kredytowa w bankach, ich dostępność oraz stabilność oprocentowania, zachęcają do takiej formy zakupu samochodu. Bank oczywiście sprawdza zdolność kredytową kredytobiorcy i informuje go, jaką sumę mu pożyczy, ale ogólnie rzecz biorąc kredyt samochodowy jest opcją dostępną prawie dla każdego. Po udzieleniu kredytu, pieniądze są przelewane na konto osoby lub firmy, która samochód sprzedaje. Cała procedura wiąże się z kilkoma formalnościami. Bank pomoże nam je załatwić bez problemu.

A może leasing

Zamiast kupować samochód, można go po prostu wypożyczyć. Od kilku lat taka forma finansowana auta jest dostępna nie tylko dla firm, ale również dla osób fizycznych. Leasingodawca przekazuje leasing samochodu leasingobiorcy, czyli mówiąc najprościej prawo do użytkowania samochodu w zamian za uzgodnione w umowie raty leasingowe. W umowie określa się okres użytkowania auta, wysokość rat oraz inne opłaty, które są związane bezpośrednio z leasingiem. Leasing nie wymaga wpłaty wysokiej jednorazowej kwoty za auto, a jego koszt pokrywany jest z bieżących dochodów leasingobiorcy.  Takie auto można odkupić lub zwrócić po okresie zakończenia umowy.

Zalety obu rozwiązań

Koszty kredytu samochodowego i leasingu uzależnione są od wielu czynników.  Zaletą kredytu jest jego niższy koszt niż oferty leasingowej. Kredyt można rozłożyć na dogodne do spłaty raty lub spłacić go wcześniej, niż jest to przewidziane w umowie. Natomiast główną zaletą leasingu jest stałość i niezmienność wysokości opłat. Możliwe jest też przeniesienie opłat za naprawy samochodu niezawinioną przez leasingobiorcę. Tak czy inaczej decydując się na jedną z tych opcji należy rozważyć wszystkie za i przeciw kredytu na samochód lub leasingu samochodu.

Źródło: Materiały prasowe.


Dodaj komentarz