Nagroda Euro-NCAP Advanced dla Opla i jego układu oświetlenia AFL

Nagroda Euro-NCAP Advanced dla Opla i jego układu oświetlenia AFL

    • System AFL zmniejsza ryzyko wypadku o zmierzchu lub nocą
      Nagroda Euro NCAP Advanced przyznana Oplowi po raz drugi od 2010 roku

Reflektory adaptacyjne AFL o dynamicznie zmiennym promieniu światła w połączeniu ze statycznym doświetlaniem zakrętów znacznie zmniejszają ryzyko wypadku o zmierzchu lub Opel to pierwszy producent samochodów, który wprowadził na rynek system AFL już w roku 2002. System jest dostępny wraz z modelami Corsy, Merivy i Zafiry, a system AFL+, wyposażony w osiem dodatkowych, automatycznych funkcji oświetlenia, jest dostępny w Astrze, Insignii i Zafirze Tourer.

AFL+ zapewnia optymalną widoczność. Układ jest wyposażony w biksenonowe lampy wyładowcze o zmiennej szerokości, kierunku i zasięgu snopa światła i służy do jazdy w obszarze miejskim, w obrębie stref przechodniów, na drogach pozamiejskich i autostradach. Uzupełnieniem systemu jest światło do jazdy podczas niesprzyjających warunków pogodowych, reflektory o dynamicznie zmiennym promieniu światła, światło skręcania, asystent świateł drogowych High Beam Assist i światła do jazdy dziennej wyposażone w diody LED. Czujniki i oprogramowanie stale monitorują otoczenie, ruch uliczny i warunki pogodowe tak, aby system mógł aktywować odpowiednią funkcję oświetlenia.

 

Jazda lub przy złej widoczności wiąże się ze zwiększonym niebezpieczeństwem

Chociaż podczas nocy ruch jest o około 33% mniejszy, liczba śmiertelnych wypadków drogowych o zmierzchu lub po ciemku dwukrotnie przewyższa liczbę wypadków śmiertelnych podczas dnia.

Badania wykonane przez Niemiecki Federalny Instytut Badawczy Dróg wykazały, że kierowcy w wieku powyżej 40 lat widzą gorzej o zmierzchu i cierpią na zwiększoną wrażliwość na oślepiające światło.

Opel: „światowy lider” w dziedzinie łatwiejszej i bezpieczniejszej jazdy

Nagroda przyznana Oplowi za system AFL to druga nagroda Euro NCAP Advanced. Opel otrzymał tę nagrodę po raz pierwszy za system Opel Eye podczas Paryskiej Wystawy Samochodowej w 2010 roku.

Euro NCAP Advanced to nowy system nagradzania zaawansowanych technologii bezpieczeństwa w przemyśle motoryzacyjnym. Stanowi on uzupełnienie obecnego systemu, który polega na przyznawaniu gwiazdek za ochronę pasażera dorosłego, przechodnia, za bezpieczeństwo dziecka i systemy wspomagania bezpieczeństwa jazdy.

źródło: Opel Media Polska

{loadposition NC}