Jak przygotować auto na dalekie podróże?

Jak przygotować auto na dalekie podróże?

 

Dzisiaj bardzo dużo mówi się o bezpieczeństwie podczas jazdy samochodem, dlatego też większość z nas wybierając się w daleką podróż z rodziną chciałaby się przygotować na każdą ewnetualność. Poniżej znajdą państwo kilka wskazówek, których wykorzystanie znacznie zwiększy komfort i bezpieczeństwo podróży.


1. Zapakuj się z głową.

Poprawne pakowanie bagażu wymaga więcej zaangażowania niż się może wydawać. Pierwszą zasadą bezpieczeństwa jest umieszczanie najcięższych przedmiotów na samym spodzie bagażnika i dociśnięcie ich do tylnich siedzeń. Jesli dodatkowo lżejsze przedmioty umieścimy w szczelinach, tak aby w bagażniku było jak najmniej luzu to niebezpieczeństwo, że podczas ostrego hamowania, lub w trakcie wypadku bagaż może wyrządzić poważne szkody znacznie się zmniejsza. Dodatkowo warto sprawdzić, czy w związku z dużym obciązeniem tyłu samochodu nie powinno się odpowiednio ustawić świateł w samochodzie, aby nie oślepiać innych kierowców.

 


2. Przygotuj się na każdą ewentualność

Niestety wypadki samochodowe są nieodzownie związane z dalekimi wyjazdami. Warto przygotować się na ewentualną stłuczkę, aby w jak najmniejszym stopniu odczuć jej skutki. Przed każdą podróżą za granicę sprawdz, czy posiadasz: trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę, kamizelkę odblaskową oraz apteczkę. Jeśli wybierasz się do krajów UE warto również wydrukować europejski formularz protokołu z wypadku. Pamietaj, aby zawsze zrobić zdjęcie po stłuczce w celu udokumentowania zdarzenia.


3. Kiedy zamykają ci się oczy…

Sen i brak koncentracji za kierownicą jest jedną z głównych przyczyn wypadków samochodowych. Jeśli masz taką możliwość staraj się rozmawiać z kimś z pasażerów, a gdy poczujesz się zmęczony lub śpiący poprostu zamień się z nim miejscami. Pamiętaj, że kawa, czy też napoje energetyczne są rozwiązaniem krótkotrwałym, a 15 minutowa drzemka na poboczu lub parkingu da ci więcej energi, niż 10 filiżanek mocnej kawy.


4. Małe urwisy, czyli dzieci w samochodzie

Każdy z nas, kto choć raz jechał z dziećmi w daleką podróż wie, co oznaczają ciągłe pytania, bójki na tylnym siedzeniu, sprzeczki itp. Nawet najbardziej cierpliwy kierowca może mieć problem z zachowaniem zimnych nerwów po kilku godzinach takiej atmosfery. Najlepszym rozwiązaniem jest położenie dzieci spać. Podróż nocą, lub wczesnym rankiem jest idealnym rozwiązaniem. Warto też pozwolić dzieciom na dłuższe zabawy poprzedniego wieczoru. Biorąc pod uwagę, że dzieci szybko się nudzą im więcej rozrywek im zapewnimy tym lepiej. Konsole przenośne, karty do gry, ksiązki, odtwarzacze muzyki, dosłownie wszystko, czym mogą się zainteresować nasze pociechy.


 

5. Sprawdź stan techniczny auta

Przed każdą dalszym wyjazdem należy sprawdzić nastepujące rzeczy:

 • Stan akumulatora
 • Układ hamulcowy
 • Poziom oleju w silniku
 • Ustawienie zagłówków
 • Ustawienie i funkcjonowanie świateł
 • Inne płyny w silniku
 • Stan ogumienia samochodu
 •  

  6. Pies który jeździł samochodem

  Posiadanie zwierzęcia domowego to wielka odpowiedzialność, o czym nie powinniśmy zapomnieć podczas podróży z naszym czteronogim przyjacielem. Nie zamykając zwierzęcia w klatce, lub też nie przypinając go do specjalnych pasów wystawiamy zarówno go, jak i siebie na niebezpieczeństwo. Nawet najbardziej potulny zwierzak, może z niewyjaśnionych powodów wskoczyć pod pedały samochodu lub spanikować podczas wypadku. Należy równiez pamiętać, że nie tylko my męczymy się podróżą. Krótki spacer z pieskiem co kilka godzin jest niezbędny dla jego zdrowia i samopoczucia. Jeśli zaś jesteśmy zmuszeni zostawić zwierzaka w samochodzie należy zostawić uchylone okna. W myśl nowych przepisów unijnych zostawienie psa w zamknietym samochodzie w upalny dzien jest wykroczeniem.

   

  7. Robale atakują!!!

  Każdy z nas, kto choć raz wyjechał w trasę w okresie letnim, wie, jak wyglada przód samochodu po kilkuset kilometrach. Przez pierwsze 15 minut trasy człowiek czerpie pierwotną satysfakcje mszcząc się za wszystkie ugryzienia komarów, jednak może się okazać, że wyczyszczenie samochodu z zabitych insektów może być bardzo trudne. Sprawa jest na tyle poważna, że zbagatelizowanie jej może na trwałe zniszczyć nasz lakier. Nie licząc mało estetycznego wyglądu rozbita osa czy mucha to również niebezpieczeństwo reakcji chemicznych, które mogą pozbawić blasku nasz lakier juz na zawsze. Radzimy wszystkim kierowcom, aby jak najszybciej pozbywali się zabitych insektów oraz stosowali ochronnych powłok, które dostępne są na każdej stacji benzynowej czy też myjni.


  Źródło: Castrol.com

  {loadposition NC}