Elektryczny Opel Ampera-e i nowa koncepcja prowadzenia samochodu

Opel Amperae dysponujący zasięgiem 520 kilometrów według nowego europejskiego cyklu jazdy (NEDC) jest pierwszym samochodem elektrycznym, który zapewni pełną elektryczną mobilność nabywcom pojazdów z takim napędem. Nowy sposób jazdy otwiera nowy rozdział w historii motoryzacji.

  • Elektryczna mobilność dla wszystkich: 520 km zasięgu według NEDC
  • Przyjemność z jazdy: osiągi samochodu sportowego przy ruszaniu z miejsca i wyprzedzaniu
  • Najlepsze opcje łączności: system multimedialny IntelliLinke i system Opel OnStar

W przypadku prawie 90 procent kierowców, którzy codziennie przemieszczają się między domem a miejscem pracy, litowo-jonowy akumulator o pojemności 60 kWh i podporządkowane efektywności rozwiązania techniczne zastosowane w modelu Amperae pozwolą na użytkowanie tego pojazdu jak każdego innego tradycyjnego samochodu, a następnie naładować baterie. 

Opel wprowadza Amperęe najpierw w krajach, które dysponują już pewną infrastrukturą dla samochodów elektrycznych lub które mają ambicję zostania liderami pod względem popularności takich pojazdów. Obecnie Amperęe można kupić w Norwegii, na najbardziej dojrzałym rynku samochodów elektrycznych w Europie. Jeszcze w tym roku model trafi do salonów sprzedaży w Niemczech, Holandii i Szwajcarii. 

Opel Ampera-e zmienia definicję elektrycznej mobilności dzięki zasięgowi na akumulatorze wynoszącym ponad 520 km (wg NEDC) — o 100 km więcej niż najbliższy rywal w tym segmencie. O ile jednak wartość zmierzona według NEDC jest istotna dla porównań, o tyle w praktyce zasięg zależy od wielu różnych czynników, takich jak rodzaj nawierzchni, warunki pogodowe, styl jazdy lub dodatkowe obciążenie. Dlatego firma Opel testowała Amperęe w warunkach zbliżonych do profilu prędkości określonego w WLTP (skrócona procedura testowa). Wyniki testów WLTP są bliższe rzeczywistym wartościom odnotowywanym przez użytkownika pojazdu. Również i w tym przypadku Opel Amperae wypadł znakomicie: na podstawie przeprowadzonych testów inżynierowie szacują, że zasięg w cyklu mieszanym mierzony według standardu WLTP przekroczy 380 kilometrów. Oczywiście zasięg w codziennym użytkowaniu będzie się zmieniał w zależności od stylu jazdy kierowcy oraz czynników zewnętrznych. Jednakże największa przeszkoda w podjęciu decyzji o zakupie samochodu elektrycznego — obawa o wystarczający zasięg — została wyeliminowana. Ponadto przy wszystkich zaletach wynikających z futurystycznych rozwiązań i proekologicznego elektrycznego napędu Amperae oferuje także przyspieszenie mocnego, tradycyjnego samochodu sportowego. 

Koncentracja na efektywności i osiągach przejawia się także w przemyślanym kształcie nadwozia. Mimo kompaktowych wymiarów zewnętrznych zbliżonych do Opla Corsy w środku Amperae okazuje się bardziej przestronna od większej Astry. Przedział pasażerski znajduje się nad zamontowanym w podłodze akumulatorem. Wynikająca z tego wyższa pozycja foteli zapewnia podobne wrażenia, jak w przypadku jazdy pojazdami typu SUV, cieszącymi się coraz większą popularnością wśród nabywców nowych samochodów.  

 „Jazda jednopedałowa”: hamowanie pedałem przyspieszenia

Opel Ampera-e ma jednak znacznie więcej do zaoferowania: ten rewolucyjny samochód elektryczny pozwala na swobodne i niemal bezgłośne przemieszczanie się, a jego akumulatory mogą być ładowane także w czasie jazdy. W tym celu kierowca musi jedynie zwolnić pedał przyspieszenia w normalnym trybie „Drive”. Ampera-e odzyskuje energię automatycznie w trybie wybiegu i pozyskuje energię z silnika elektrycznego, który pełni również funkcję generatora. Siła hamowania silnika wzrasta, gdy kierowca włącza tryb „Low”, co dodatkowo zwiększa ilość odzyskiwanej energii. Ponadto za pomocą umieszczonej za kierownicą manetki kierowca może włączyć tryb „Regeneration on Demand” („regeneracja na żądanie”) w celu maksymalnego zwiększenia ilości odzyskiwanej energii. Moment hamujący silnika w trybie „Low/Regen on Demand” jest tak wysoki, że aby zmniejszyć prędkość nawet do pełnego zatrzymania pojazdu w normalnym ruchu, nie trzeba naciskać pedału hamulca. Prędkość Ampery-e można więc kontrolować za pomocą pedału przyspieszenia („jazda jednopedałowa”). Oczywiście w sytuacji zagrożenia wciąż konieczne jest użycie pedału hamulca. Wstępne symulacje wskazują na to, że dzięki opcji „jazdy jednopedałowej”, umożliwiającej odzyskiwanie energii w maksymalnym zakresie w czasie jazdy w intensywnym ruchu ulicznym wymagającym częstego zatrzymywania się i ruszania, kierowca może zwiększyć zasięg samochodu nawet o pięć procent w porównaniu z trybem „Drive”.

Maksymalny moment obrotowy wynoszący 360 Nm gwarantuje elektryzujący temperament nowego Opla. Silnik elektryczny rozwija moc 150 kW/204 KM. Do ulubionych dyscyplin Opla Amperye należą start spod świateł i włączanie się do ruchu na autostradzie. Kompaktowy samochód przyspiesza od 0 do 50 km/h w ciągu zaledwie 3,2 sekundy, a zwiększenie prędkości z 80 do 120 km/h w średnim zakresie obrotów zajmuje mu tylko 4,5 sekundy (dane wstępne), co ma szczególne znaczenie przy wyprzedzaniu. Prędkość maksymalna została elektronicznie ograniczona do 150 km/h z myślą o zwiększeniu zasięgu.

W pełni gotowy do codziennego użytkowania: przestrzeń dla pięciu osób z bagażem 

Ampera-e, samochód o długości 4,16 m, imponuje jednak nie tylko przyspieszeniem. Komfortowo może w nim podróżować pięć osób, a pojemność bagażnika, wynosząca 381 litrów, jest większa niż samochodach o porównywalnych wymiarach zewnętrznych. Tak przestronne wnętrze to efekt sprytnego rozmieszczenia dziesięciu modułów akumulatora. Cały pakiet umieszczono na spodzie nadwozia, a jego kształt dostosowano do konturów samochodu. To zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni. Akumulator złożony z 288 ogniw litowo-jonowych o łącznej pojemności 60 kWh został opracowany wspólnie z firmą LG Chem. 

Umieszczając akumulator pod podłogą, konstruktorzy Amperye opracowali nową strukturę nadwozia, która chroni źródło energii, a jednocześnie pozwala zmniejszyć masę pojazdu. Zastosowanie różnych gatunków wysokowytrzymałej stali oraz aluminium pozwoliło ograniczyć masę bez uszczerbku dla bezpieczeństwa czy solidności konstrukcji. Około 81,5 procent elementów strukturalnych nadwozia Amperye jest wykonanych ze stali o podwyższonej wytrzymałości lub zaawansowanej stali o podwyższonej wytrzymałości. Dalsze obniżenie masy — o sześć procent w porównaniu z konwencjonalną stalą — uzyskano poprzez zastosowanie aluminium w profilach zamkniętych, takich jak maska silnika, drzwi i klapa bagażnika.

Na przyjemność z pokonywania dalekich tras mogą liczyć także pasażerowie Amperye. Jak zwykle w Oplu, przestronnemu wnętrzu towarzyszą optymalnie skonfigurowane opcje cyfrowej łączności. Unikatowy osobisty asystent łączności i usług system Opel OnStar współpracuje z systemem multimedialnym przeznaczonym specjalnie do Amperye. System multimedialny IntelliLinke jest kompatybilny z interfejsami Apple CarPlay i Android Auto, które umożliwiają sterowanie takimi funkcjami, jak telefon i nawigacja, wysyłanie i odbieranie wiadomości tekstowych oraz odtwarzanie muzyki z serwisu Spotify za pomocą dotykowego ekranu lub poleceń głosowych. Amperae jest również wyposażona w nowy system nagłośnienia Bose z siedmioma wysokowydajnymi głośnikami. 

Informacja jest ważna na dzień publikacji. Szczegółowe informacje dotyczące wprowadzenia do oferty opisanych modeli w poszczególnych krajach będą ogłoszone w terminie późniejszym. Niektóre wersje, elementy wyposażenia lub usługi mogą być dostępne wyłącznie na wybranych rynkach lub za dodatkową opłatą.

Źródło: Informacja prasowa.